استفاده از فیلدهای BCWS و BCWP در کنترل پروژه

در صورتیکه از فیلدهای هزینه برای بررسی پیشرفت استفاده شود، فیلدهای BCWS و BCWP می‌توانند با خواص منحصر به فرد خود راه‌کارهای مناسبی را پیش رو قرار دهند.

BCWS یا Budgeted Cost of Work Scheduled میزان هزینه با معیار برنامه اولیه (Baseline) تا تاریخ وضعیت (Status Date) را نشان می‌دهد. ویژگی خاص این فیلد وابستگی آن به تاریخ وضعیت می‌باشد، به ترتیبی که با تغییر تاریخ وضعیت مقادیر BCWS مجددا محاسبه می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که از این فیلد برای محاسبه میزان پیشرفت برنامه‌ای اطلاع استفاده شود.

برای مثال فرض کنید بخواهیم میزان پیشرفت (لازم) برنامه‌ای را برای یک فعالیت در تاریخ مشخصی محاسبه کنیم. یعنی می‌خواهیم بدانیم در این تاریخ مطابق با برنامه زمان‌بندی اولی (Baseline) میزان پیشرفت این فعالیت چه عددی باید باشد. در صورتیکه تاریخ وضعیت پروژه را برروی تاریخ مورد نظر تنظیم کنیم، فیلد BCWS نمایانگر بخشی از هزینه این فعالیت است که تا این تاریخ مطابق با برنامه بایستی تحقق می‌یافته است. به این ترتیب نسبت BCWS به هزینه برنامه (Baseline Cost) نمایانگر میزان پیشرفتی‌خواهد بود که تا این تاریخ می‌بایستی حاصل می‌شده است.

BCWP یا Budgeted Cost of Work Performed میزان هزینه واقعی را با توجه به پیشرفت واقعی حاصل شده و با مبنای هزینه برنامه‌ای (Baseline Cost) نشان می‌دهد. از نظر این بررسی این فیلد شبیه فیلد Actual Cost عمل می‌کند با این تفاوت که در آن هزینه بر اساس برنامه (Baseline) در نظر گرفته شده و با استفاده از درصد پیشرفت واقعی محاسبه می‌شود. از آنجاییکه در مایکروسافت پراجکت می‌توان برنامه‌های متعددی تعریف کرد و محاسبه BCWP می‌تواند بر اساس هریک از این برنامه‌ها تنظیم شود، این ویژگی چنانچه بعدا مفصلاً به آن خواهیم پرداخت، باعث می‌شود تا بتوان معیارهای متعددی (نظیر درصدهای وزنی، هزینه و زمان)‌را در بررسی‌های لازم به صورت همزمان بکار برد.

منحنی S-Curve

یکی از ابزارهایی که در گزارشات کنترل پروژه بسیار مرسوم گردیده است منحنی S می‌باشد. منحنی S یا S-Curve مخفف Status-Curve است. از این نمودار برای نمایش میزان تجمعی مقادیر متغیر یا عاملی استفاده می شود. دلیل نام گذاری این منحنی با نام S آنست که این منحنی نمایان گر وضعیت می باشد. البته شایان ذکر است که این منحنی می تواند برای کل پروژه یا هر یک از مراحل پروژه مثل فاز طراحی یا خرید بکار گرفته شود. در ضمن این منحنی بر اساس اطلاعات محور عمودی دارای انواع متعددی است. مثل منحنی S هزینه ای، زمانی، منابع و فیزیکی و … از کاربردهای این منحنی مقایسه وضعیت انتظاری یا برنامه ای با وضعیت واقعی است. برای مثال می توان منحنی S هزینه ای برنامه ای را با منحنی S هزینه ای واقعی مورد مقایسه قرار داد. نکته مهم این است که جهت مقایسه باید هر دو منحنی برنامه ای و واقعی دارای مبنای یکسان باشند یعنی هر دو مربوط به یک پروژه بوده و هر دو از یک نوع مثلا هزینه ای باشند. با این وجود سوء تعبیرهایی در بکار گیری آن وجود دارد که به منظور گریز از آن توجه به نکات ذیل الزامی است:

این منحنی به صورت شکسته ترسیم می شود. به عبارتی در نقاط نظارت شکست در محنی رخ می دهد.
منحنی مذکور الزاما صعودی نیست یعنی تنزل در منحنی در برخی شرایط صحیح است مانند مواقع برنامه ریزی مجدد

ارائه نسخه جدید پرنیان ۷٫۲٫۴

sharepoint-infopath

ارائه نسخه جدید پرنیان ۷٫۲٫۴

(ویژگی تقویم شمسی پرنیان برای اینفوپث در شیرپوینت ۲۰۱۳)

با توجه به افزایش روز افزون استفاده از شیرپوینت در سازمان‌ها و شرکت‌ها و همچنین نیاز به استفاده از فرم‌های پیشرفته جهت دریافت و ثبت اطلاعات مختلف از کاربران، مایکروسافت را به سمت توسعه ابزار InfoPath در محیط شیرپوینت هدایت کرد.

می‌توان گفت اینفوپث تنها ابزاری است که دارای قابلیت‌های ویژه در طراحی و پیاده سازی فرم‌های آماده است، و از همه مهم‌تر سازگاری کاملی با مجموعه محصولات آفیس مایکروسافت دارد. با توجه به توضیحات فوق و همچنین ضعف لیست‌های شیرپوینت در ایجاد فرم‌های پیشرفته، مایکروسافت تصمیم به توسعه اینفوپث در شیرپوینت گرفت!

شیرپوینت و اینفوپث در نسخه‌های ۲۰۰۷، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ به خوبی با هم یکپارچه شدند و شما به راحتی با طراحی فرم‌های خود در اینفوپث توانایی استفاده از آن‌ها را در شیرپوینت خواهید داشت. اینفوپث قابلیت ثبت اطلاعات فرم‌ها در لیست‌ها و کتابخانه‌ی اسناد شیرپوینت را دارا می‌باشد و توسطWeb Service ها و انواعConnection های داخلی توانایی اتصال به آن‌ها را دارد.

از این رو گستره نگار با توجه به محبوبیت استفاده‌ از این نرم‌افزار در شیرپوینت، ویژگی تقویم شمسی برای اینفوپث در شیرپوینت ۲۰۱۳ را در قالب نسخه‌ی جدید پرنیان ۷٫۲٫۴ ارائه می‌کند.

 

ویژگی های جدید در پراجکت سرور ۲۰۱۳ – قسمت اول

تغییرات قابل توجه ورژن ۲۰۱۳ دسترسی راحت تر از طریق مرورگر و استفاده ساده تر است:

 • از آنجایی که Microsoft Project Server 2013 بر پایه SharePoint 2013 می باشد، این Project Web App یا PWA از نظر حالت ظاهری دسترسی آسان تری را برای کاربران فراهم می کند (آیکون های مستطیل شکل در نگاه اول).
 • نوع Database این نرم افزار تغییر کرده است. در ورژن های گذشته نرم افزار ۴ پایگاه داده ایجاد می کرد به منظور عملکردهای مختلف (Draft, Published, Reporting, Archived) که هریک از این ۴ پایگاه داده حجم خاصی را اشغال می کردند و بنابراین باعث ایجاد محدودیت می شدند. اما در این ورژن این ۴ مورد در قالب یک پایگاه داده و با ۴ الگوی مختلف طراحی شده است. لذا این امکان را بوجود می آورد که حجم کمتری تخصیص داده شود و برای Publish کردن پروژه ها محدودیت ایجاد نکند. این ویژگی توسط Flag Settings انجام می شود. و به عنوان مثال توابع Baselining می توانند به کار گرفته شوند.
 • گزارشات به صورت مستقیم می توانند در URL خاص و یا در آفیس مورد استفاده قرار گیرند بدون اینکه از محیط اصلی نرم افزار وارد گزارشات شویم (به جای استفاده از REST) و گزارشات می توانند مستقیما از اطلاعات oData در دیگر نرم افزار های آفیس ایجاد شوند. در Excel 2013 در مسیر (file|from other source|from oData feed).
 • ادمین های سیستم و اعضای تیم پروژه برای مشاهده اطلاعات پایه پروژه و مدیریت دسترسی کاربران لازم نیست حتما وارد پروژه شده و به جستجوی اطلاعات مشغول شوند. این کار از طریق SharePoint Groups قابل انجام است و به سادگی می توان اطلاعات کلی از هر پروژه را در اختیار داشت.
 • Project Server 2013 و Project Professional 2013 فقط یکدیگر را پشتیبانی می کنند و ورژن های قبلی را پشتیبانی نمی کنند.

الگوهای طراحی جاوا اسکریپت

الگوی سازنده

در زبانهای برنامه نویسی شیء گرای کلاسیک، یک سازنده یک متد خاص است که برای ایجاد اولیه ی یک شیء در جایی از حافظه که برای آن اختصاص داده شده استفاده می شود. در جاوا اسکریپت، تقریبا همه چیز شیء هستند. ما هم بیشتر علاقمند به سازنده های شیء هستیم.
سازنده های شیء برای ایجاد نوع خاصی از از اشیاء استفاده می شوند که هم شیء را برای استفاده آماده می کنند و هم آرگمان هایی که یک سازنده برای ثبت مقادیر اعضای پروپرتی ها ومتد ها هنگام ایجاد اولیه شیء می تواند استفاده کند را می پذیرند.

در جاوا اسکریپت اشیاء را می توان با سه روش ایجاد نمود:

هر کدام از مثال های زیر یک شیء خالی می سازند

//var newObject = {};
 یا
//var newObject = Object.create( Object.prototype );
 یا
//var newObject = new Object();

چهار روشی که می توان مقادیر را به یک شیء نسبت داد :

// ۱٫ Dot syntax

// Set properties
newObject.someKey = "Hello World";

// Get properties
var value = newObject.someKey;

// 2. Square bracket syntax

// Set properties
newObject["someKey"] = "Hello World";

// Get properties
var value = newObject["someKey"];

// ECMAScript 5 only compatible approaches
// For more information see: http://kangax.github.com/es5-compat-table/

// 3. Object.defineProperty

// Set properties
Object.defineProperty( newObject, "someKey", {
  value: "for more control of the property's behavior",
  writable: true,
  enumerable: true,
  configurable: true
});

// If the above feels a little difficult to read, a short-hand could
// be written as follows:

var defineProp = function ( obj, key, value ){
 var config = {
  value: value,
  writable: true,
  enumerable: true,
  configurable: true
 };
 Object.defineProperty( obj, key, config );
};

// To use, we then create a new empty "person" object
var person = Object.create( Object.prototype );

// Populate the object with properties
defineProp( person, "car", "Delorean" );
defineProp( person, "dateOfBirth", "1981" );
defineProp( person, "hasBeard", false );

console.log(person);
// Outputs: Object {car: "Delorean", dateOfBirth: "1981", hasBeard: false}

// 4. Object.defineProperties

// Set properties
Object.defineProperties( newObject, {

 "someKey": {
  value: "Hello World",
  writable: true
 },

 "anotherKey": {
  value: "Foo bar",
  writable: false
 }

});

// Getting properties for 3. and 4. can be done using any of the
// options in 1. and 2.

این متدها حتی می توانند برای ارث بری استفاده شوند:

// Create a race car driver that inherits from the person object
var driver = Object.create( person );

// Set some properties for the driver
defineProp(driver, "topSpeed", "100mph");

// Get an inherited property (1981)
console.log( driver.dateOfBirth );

// Get the property we set (100mph)
console.log( driver.topSpeed );

سازنده های ساده

همانطور که می دانیم جاوا اسکریپت از مفاهیم کلاس پشتیبانی نمی کند، اما از توابع سازنده خاص که با اشیاء کار می کنند پشتیبانی می کند. با یک صدا زدن ساده ی یک تابع سازنده که با کلمه کلیدی new شروع می شود ما می توانیم به جاوا اسکریپت بگوییم که ما می خواهیم تابع شبیه یک سازنده رفتار کند و یک شیء جدید را با اعضایی که بوسیله ی خود تابع تعیین می شوند معرفی نماییم.

داخل یک سازنده، کلمه کلیدی this مرجع شیء جدیدی است که ساخته می شود. بازنگری ایجا د شی در یک سازنده ساده می تواند به صورت زیر باشد:

function Car( model, year, miles ) {

 this.model = model;
 this.year = year;
 this.miles = miles;

 this.toString = function () {
  return this.model + " has done " + this.miles + " miles";
 };
}

// We can create new instances of the car
var civic = new Car( "Honda Civic", 2009, 20000 );
var mondeo = new Car( "Ford Mondeo", 2010, 5000 );

// and then open our browser console to view the
// output of the toString() method being called on
// these objects
console.log( civic.toString() );
console.log( mondeo.toString() );

کدهای بالا یک نسخه ی ساده از یک الگوی سازنده هستند ولی هنوز کمی مشکل دارند، یکی از مشکلات این است که ایجاد ارث بری در آن سخت است و دیگر آن که توابعی مثل ()toString دوباره برای هر شیء جدیدی که از سازنده ی Car استفاده می کنند ایجاد می شوند. این برای تابعی که در نهایت بین همه ی موارد Car اشتراک گذاری می شود خیلی بهینه نیست.

ترجمه از کتاب Addy Osmani

فیس‌بوک امکان برقراری تماس‌های صوتی را به واتس‌اپ اضافه می‌کند

شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک چند روز پس از انفجار بمب خبری خرید ۱۹ میلیارد دلاری واتس‌اپ٬ اعلام کرده است که به زودی امکان برقراری تماس‌های صوتی را هم به این اپلیکیشن محبوب ارتباطی اضافه خواهد کرد.

 

تحول و توسعه اپلیکیشن محبوب واتس‌اپ که حالا پس از پرداخت رقم حیرت‌انگیز ۱۹ میلیارد دلاری از سوی فیس‌بوک بخشی از دارایی این شبکه عظیم اجتماعی محسوب می‌شود٬ از همین حالا آغاز شده است. فیس‌بوک اعلام کرده که به زودی امکان برقراری تماس‌های صوتی هم برای ۴۶۵ میلیون کاربر فعال واتس‌اپ فعال خواهد شد.

به گزارش سی‌نت٬ قرار است این امکان جدید در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی به واتس‌اپ اضافه شود. واتس‌اپ از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی در جهان است که تا کنون عموما برای ارسال پیام‌های متنی و تصویری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

امکان ارسال پیام‌های صوتی ضبط‌ شده هم در این اپلیکیشن وجود داشت٬ اما اضافه کردن امکان برقراری تماس‌های تلفنی واتس‌اپ را بزرگ‌تر و احتمالا محبوب‌تر از پیش خواهد کرد.

حالا واتس‌اپ به رقیبی جدی نه فقط برای اپلیکیشن‌های دیگری نظیر وایبر٬ لاین و تانگو٬ که برای بسیاری از خدمات‌دهنده‌های ارتباطات تلفنی در سراسر جهان بدل خواهد شد و با حمایت همه‌جانبه فیس‌بوک می‌تواند در این زمینه هم پیشتاز شود.

نخستین همایش ملی چابک ایران برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی چابک ایران، با مشارکت انجمن چابک ایران و انجمن انفورماتیک ایران، هشتم اسفند سال ۱۳۹۲ در محل سالن آمفی‌تئاتر سازمان مدیریت صنعتی برگزار خواهد شد.

حامیان معنوی این همایش که با هدف گسترش و تقویت آموزه‌ها و اصول چابکی در سطوح سازمانی، مناسبات کارِ گروهی و فرآیندهای تولید نرم‌افزار برگزار می‌شود، شورای عالی انفورماتیک، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و سازمان مدیریت صنعتی هستند.

این همایش با شعار «چابک باشید، نه عجول» تلاش می‌کند تا مجموعه‌ای از رهبران صنایع و چابک کارانی که بر روی پروژه‌های واقعی کار می‌کنند را به منظور اصلاح و ارتقاء طرز تفکر و روش‌ها، چه بصورت فردی و چه به صورت سازمانی، در کنار هم جمع کند. شرکت کنندگان در این همایش که ترکیبی از فعالان حوزه‌ی صنعت و دانشگاه خواهند بود، می‌توانند با در کنار هم قرار دادن دانش خود به پاسخگویی به این سوال که چگونه میتوان با تغییرات سریعِ شرایطِ کسب و کار فناوری اطلاعات سازگار شد یا آنرا به نفع شرایط بهتر تغییر داد، کمک کنند.

«همایش چابک ایران ۹۲» محلی برای گردهمایی وسیع رهبران، صاحبان مشاغل، مربیان و اساتید کسب و کار و دانشگاه خواهد بود تا بیش از پیش از تجربیات یکدیگر مطلع شده و آنها را برای آینده بهتر صنعت نرم‌افزار بکار بندند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محورهای همایش و نحوه ثبت‌نام می‌توانند به وب‌سایت همایش به نشانی http://2014.agile.ir مراجعه نموده و یا با شماره تلفن‌های دبیرخانه تماس بگیرند.

۶ ویژگی برتر در شیرپوینت ۲۰۱۳

 

 1. ارتقاء چشمگیر قابلیت جستجو

جستجو در شیرپوینت ۲۰۱۳ کاربران را قادر می‌سازد که اطلاعات مرتبط را سریعتر و راحت تر از قبل بیابند و علاوه بر این مدیران جستجو، سفارشی سازی پیکربندی جستجو را راحت تر انجام می‌دهند. بخشی از قابلیت های جستجوی سریع برای مشتریان:

 • پشتیبانی محلی .pdf
 • دیکشنری مدیریت شده در مخزن عبارت
 • پیش نمایش های سند
 • توانایی در اصلاح معیار درجه بندی در واسط کاربری با استفاده از نقش های جستار
 • تصفیه کننده های گرافیکی
 • نمایش در لینک کتابخانه
 • جستجوی تغذیه‌اخبار و صفحه نتایج ویدئو خاص

 

2.  سازگاری شیرپوینت ۲۰۱۳ با تمامی مرورگرها

شیرپوینت ۲۰۰۷ فقط با اینترنت اکسپلرر کار می‌کرد. شیرپوینت ۲۰۱۰ توانست با دیگر مرورگرها کار کند اما با ناکامی‌های آشکار و ناامید کننده ای همراه بود به طوریکه همه‌ی بخش های شیرپوینت ۲۰۱۰ با مرورگر فایرفاکس و کروم نمی توانستند کار کند و کاربر در مواردی برای بعضی امکان‌ها الزاما باید به مروگر اینترنت اکسپلرر رجوع می‌کرد، درواقع برای پیاده سازی هر موردی که به active x نیاز بود باید آن را اینترنت اکسپلرر انجام می‌دادند. در حال حاضر شیرپوینت ۲۰۱۳ با هیچ کنترل active x کار نمی کند و شما می توانید هر کاری را – از کارکردن با لیست ها و سایت ها تا مدیریت کامل فارم ها از طریق مدیریت مرکزی – با هر مرورگر مدرنی انجام دهید.

 

3.  eDiscovery

راه‌کارهایeDiscovery شامل روش‌های جدیدی برای کاهش هزینه و پیچیدگی discovery می‌باشد. eDiscovery در شیرپوینت ۲۰۱۳ راه‌های بهبودیافته‌ای را برای کمک و پشتیبانی از تجارت‌تان فراهم کرده است. این بهبودها شامل توانایی انجام جستارهای eDiscovery در میان فارم‌های شیرپوینت متعدد و سرور اکسچنج، حفظ و صدور محتوای یافت شده، حفظ محتوا در جایی از صندوق پستی اکسچنج و سایت‌های شیرپوینت در حالی که کاربران مجاز به ادامه کار با محتوا هستند، و پشتیبانی برای جستجو و صدور از اشتراک پرونده است.

 

4.  oData

پروتکل گسترش داده (oData) به شما اجازه دسترسی به یک منبع داده از قبیل پایگاه داده، توسط مرور کردن یک url ساخته شده‌ی خاص را می‌دهد. این مجوزها یک رویکرد ساده است برای اتصال و کار با منابع داده‌ای که درون یک سازمان میزبان شده‌اند. oData یک پروتکلی است که http، atom و json برای قادر ساختن برنامه نویسان جهت نوشتن برنامه هایی که با شمار رو به رشدی از منابع داده در ارتباط هستند، استفاده می‌کنند.

 

5.  یکپارچه سازی گردش کار با مدیریت گردش کار

یکی از ویژگی‌های بهبودیافته‌ی شیرپوینت ۲۰۱۳، موتور گردش کار است. SharePoint 2010 از Windows Workflow Foundation 3.5 برای قدرت گردش کارها استفاده کرده است. شیرپوینت ۲۰۱۳ این را تغییر می‌دهد و از Windows Azure Workflows استفاده می‌کند. این بدین معنی رخداد یک تغییر بزرگ در چگونگی عملکرد موارد مختلف در پشت صحنه است.

 

6.  یکپارچه سازی بهتر ایمیل در شیرپوینت ۲۰۱۳

شیرپوینت ۲۰۱۳ یک ویژگی به نامSite Mailbox (صندوق پستی سایت) را ارائه می‌دهد. این مشخصه یک صندوق پستی اکسچنج را برای سایت شیرپوینت ایجاد می‌کند، در این حالت شما می‌توانید به سایت‌های شیرپوینت ایمیل ارسال کنید ایمیل ها را با استفاده از عمل کشیدن و رها کردن به صندوق پستی شیرپوینت انتقال دهید یا ایمیل های مهم را برای شیرپوینت ارسال کنید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از عمل کشیدن و رها کردن فایل های ضمیمه و اسناد را به صورت مستقیم از داخل ایمیل به کتابخانه اسناد مرتبط با سایت شیرپوینت ارسال کنید در حالی که شیرپوینت اسناد را و اکسچنج ایمیل ها را نگهداری میکند و هر یک کار مربوط به خود را انجام می‌دهد، اما واسط کاربری مشترکی را جهت نمایش ظاهری یکپارچه ارائه کرده‌اند.