همه نوشته‌های آرزو انوشه

ارائه نسخه جدید پرنیان ۷٫۲٫۴

sharepoint-infopath

ارائه نسخه جدید پرنیان ۷٫۲٫۴

(ویژگی تقویم شمسی پرنیان برای اینفوپث در شیرپوینت ۲۰۱۳)

با توجه به افزایش روز افزون استفاده از شیرپوینت در سازمان‌ها و شرکت‌ها و همچنین نیاز به استفاده از فرم‌های پیشرفته جهت دریافت و ثبت اطلاعات مختلف از کاربران، مایکروسافت را به سمت توسعه ابزار InfoPath در محیط شیرپوینت هدایت کرد.

می‌توان گفت اینفوپث تنها ابزاری است که دارای قابلیت‌های ویژه در طراحی و پیاده سازی فرم‌های آماده است، و از همه مهم‌تر سازگاری کاملی با مجموعه محصولات آفیس مایکروسافت دارد. با توجه به توضیحات فوق و همچنین ضعف لیست‌های شیرپوینت در ایجاد فرم‌های پیشرفته، مایکروسافت تصمیم به توسعه اینفوپث در شیرپوینت گرفت!

شیرپوینت و اینفوپث در نسخه‌های ۲۰۰۷، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ به خوبی با هم یکپارچه شدند و شما به راحتی با طراحی فرم‌های خود در اینفوپث توانایی استفاده از آن‌ها را در شیرپوینت خواهید داشت. اینفوپث قابلیت ثبت اطلاعات فرم‌ها در لیست‌ها و کتابخانه‌ی اسناد شیرپوینت را دارا می‌باشد و توسطWeb Service ها و انواعConnection های داخلی توانایی اتصال به آن‌ها را دارد.

از این رو گستره نگار با توجه به محبوبیت استفاده‌ از این نرم‌افزار در شیرپوینت، ویژگی تقویم شمسی برای اینفوپث در شیرپوینت ۲۰۱۳ را در قالب نسخه‌ی جدید پرنیان ۷٫۲٫۴ ارائه می‌کند.

 

فیس‌بوک امکان برقراری تماس‌های صوتی را به واتس‌اپ اضافه می‌کند

شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک چند روز پس از انفجار بمب خبری خرید ۱۹ میلیارد دلاری واتس‌اپ٬ اعلام کرده است که به زودی امکان برقراری تماس‌های صوتی را هم به این اپلیکیشن محبوب ارتباطی اضافه خواهد کرد.

 

تحول و توسعه اپلیکیشن محبوب واتس‌اپ که حالا پس از پرداخت رقم حیرت‌انگیز ۱۹ میلیارد دلاری از سوی فیس‌بوک بخشی از دارایی این شبکه عظیم اجتماعی محسوب می‌شود٬ از همین حالا آغاز شده است. فیس‌بوک اعلام کرده که به زودی امکان برقراری تماس‌های صوتی هم برای ۴۶۵ میلیون کاربر فعال واتس‌اپ فعال خواهد شد.

به گزارش سی‌نت٬ قرار است این امکان جدید در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی به واتس‌اپ اضافه شود. واتس‌اپ از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی در جهان است که تا کنون عموما برای ارسال پیام‌های متنی و تصویری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

امکان ارسال پیام‌های صوتی ضبط‌ شده هم در این اپلیکیشن وجود داشت٬ اما اضافه کردن امکان برقراری تماس‌های تلفنی واتس‌اپ را بزرگ‌تر و احتمالا محبوب‌تر از پیش خواهد کرد.

حالا واتس‌اپ به رقیبی جدی نه فقط برای اپلیکیشن‌های دیگری نظیر وایبر٬ لاین و تانگو٬ که برای بسیاری از خدمات‌دهنده‌های ارتباطات تلفنی در سراسر جهان بدل خواهد شد و با حمایت همه‌جانبه فیس‌بوک می‌تواند در این زمینه هم پیشتاز شود.

نخستین همایش ملی چابک ایران برگزار می‌شود

نخستین همایش ملی چابک ایران، با مشارکت انجمن چابک ایران و انجمن انفورماتیک ایران، هشتم اسفند سال ۱۳۹۲ در محل سالن آمفی‌تئاتر سازمان مدیریت صنعتی برگزار خواهد شد.

حامیان معنوی این همایش که با هدف گسترش و تقویت آموزه‌ها و اصول چابکی در سطوح سازمانی، مناسبات کارِ گروهی و فرآیندهای تولید نرم‌افزار برگزار می‌شود، شورای عالی انفورماتیک، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و سازمان مدیریت صنعتی هستند.

این همایش با شعار «چابک باشید، نه عجول» تلاش می‌کند تا مجموعه‌ای از رهبران صنایع و چابک کارانی که بر روی پروژه‌های واقعی کار می‌کنند را به منظور اصلاح و ارتقاء طرز تفکر و روش‌ها، چه بصورت فردی و چه به صورت سازمانی، در کنار هم جمع کند. شرکت کنندگان در این همایش که ترکیبی از فعالان حوزه‌ی صنعت و دانشگاه خواهند بود، می‌توانند با در کنار هم قرار دادن دانش خود به پاسخگویی به این سوال که چگونه میتوان با تغییرات سریعِ شرایطِ کسب و کار فناوری اطلاعات سازگار شد یا آنرا به نفع شرایط بهتر تغییر داد، کمک کنند.

«همایش چابک ایران ۹۲» محلی برای گردهمایی وسیع رهبران، صاحبان مشاغل، مربیان و اساتید کسب و کار و دانشگاه خواهد بود تا بیش از پیش از تجربیات یکدیگر مطلع شده و آنها را برای آینده بهتر صنعت نرم‌افزار بکار بندند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محورهای همایش و نحوه ثبت‌نام می‌توانند به وب‌سایت همایش به نشانی http://2014.agile.ir مراجعه نموده و یا با شماره تلفن‌های دبیرخانه تماس بگیرند.

۶ ویژگی برتر در شیرپوینت ۲۰۱۳

 

  1. ارتقاء چشمگیر قابلیت جستجو

جستجو در شیرپوینت ۲۰۱۳ کاربران را قادر می‌سازد که اطلاعات مرتبط را سریعتر و راحت تر از قبل بیابند و علاوه بر این مدیران جستجو، سفارشی سازی پیکربندی جستجو را راحت تر انجام می‌دهند. بخشی از قابلیت های جستجوی سریع برای مشتریان:

  • پشتیبانی محلی .pdf
  • دیکشنری مدیریت شده در مخزن عبارت
  • پیش نمایش های سند
  • توانایی در اصلاح معیار درجه بندی در واسط کاربری با استفاده از نقش های جستار
  • تصفیه کننده های گرافیکی
  • نمایش در لینک کتابخانه
  • جستجوی تغذیه‌اخبار و صفحه نتایج ویدئو خاص

 

2.  سازگاری شیرپوینت ۲۰۱۳ با تمامی مرورگرها

شیرپوینت ۲۰۰۷ فقط با اینترنت اکسپلرر کار می‌کرد. شیرپوینت ۲۰۱۰ توانست با دیگر مرورگرها کار کند اما با ناکامی‌های آشکار و ناامید کننده ای همراه بود به طوریکه همه‌ی بخش های شیرپوینت ۲۰۱۰ با مرورگر فایرفاکس و کروم نمی توانستند کار کند و کاربر در مواردی برای بعضی امکان‌ها الزاما باید به مروگر اینترنت اکسپلرر رجوع می‌کرد، درواقع برای پیاده سازی هر موردی که به active x نیاز بود باید آن را اینترنت اکسپلرر انجام می‌دادند. در حال حاضر شیرپوینت ۲۰۱۳ با هیچ کنترل active x کار نمی کند و شما می توانید هر کاری را – از کارکردن با لیست ها و سایت ها تا مدیریت کامل فارم ها از طریق مدیریت مرکزی – با هر مرورگر مدرنی انجام دهید.

 

3.  eDiscovery

راه‌کارهایeDiscovery شامل روش‌های جدیدی برای کاهش هزینه و پیچیدگی discovery می‌باشد. eDiscovery در شیرپوینت ۲۰۱۳ راه‌های بهبودیافته‌ای را برای کمک و پشتیبانی از تجارت‌تان فراهم کرده است. این بهبودها شامل توانایی انجام جستارهای eDiscovery در میان فارم‌های شیرپوینت متعدد و سرور اکسچنج، حفظ و صدور محتوای یافت شده، حفظ محتوا در جایی از صندوق پستی اکسچنج و سایت‌های شیرپوینت در حالی که کاربران مجاز به ادامه کار با محتوا هستند، و پشتیبانی برای جستجو و صدور از اشتراک پرونده است.

 

4.  oData

پروتکل گسترش داده (oData) به شما اجازه دسترسی به یک منبع داده از قبیل پایگاه داده، توسط مرور کردن یک url ساخته شده‌ی خاص را می‌دهد. این مجوزها یک رویکرد ساده است برای اتصال و کار با منابع داده‌ای که درون یک سازمان میزبان شده‌اند. oData یک پروتکلی است که http، atom و json برای قادر ساختن برنامه نویسان جهت نوشتن برنامه هایی که با شمار رو به رشدی از منابع داده در ارتباط هستند، استفاده می‌کنند.

 

5.  یکپارچه سازی گردش کار با مدیریت گردش کار

یکی از ویژگی‌های بهبودیافته‌ی شیرپوینت ۲۰۱۳، موتور گردش کار است. SharePoint 2010 از Windows Workflow Foundation 3.5 برای قدرت گردش کارها استفاده کرده است. شیرپوینت ۲۰۱۳ این را تغییر می‌دهد و از Windows Azure Workflows استفاده می‌کند. این بدین معنی رخداد یک تغییر بزرگ در چگونگی عملکرد موارد مختلف در پشت صحنه است.

 

6.  یکپارچه سازی بهتر ایمیل در شیرپوینت ۲۰۱۳

شیرپوینت ۲۰۱۳ یک ویژگی به نامSite Mailbox (صندوق پستی سایت) را ارائه می‌دهد. این مشخصه یک صندوق پستی اکسچنج را برای سایت شیرپوینت ایجاد می‌کند، در این حالت شما می‌توانید به سایت‌های شیرپوینت ایمیل ارسال کنید ایمیل ها را با استفاده از عمل کشیدن و رها کردن به صندوق پستی شیرپوینت انتقال دهید یا ایمیل های مهم را برای شیرپوینت ارسال کنید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از عمل کشیدن و رها کردن فایل های ضمیمه و اسناد را به صورت مستقیم از داخل ایمیل به کتابخانه اسناد مرتبط با سایت شیرپوینت ارسال کنید در حالی که شیرپوینت اسناد را و اکسچنج ایمیل ها را نگهداری میکند و هر یک کار مربوط به خود را انجام می‌دهد، اما واسط کاربری مشترکی را جهت نمایش ظاهری یکپارچه ارائه کرده‌اند.